Sauna

Jak to jest z tą sauną - poprawia czy pogarsza regenerację ?

W kilku prostych faktach opiszemy ci, jak bezpiecznie korzystać z sauny i polepszyć sobie zdrowie?

W wielu klubach fitness (także i w naszym) znajduje się sauna, co może sugerować, że należy z niej korzystać przed lub po treningu…

Otóż nie! Nie należy wchodzić do sauny zaraz po ciężkim treningu, ani też przed treningiem! Dlaczego ? Już odpowiadamy.

Sauna po treningu – tak czy nie?
To zależy od kilku czynników – między innymi od czasu, jaki upłynął od zakończenia ćwiczeń oraz ich intensywności. Liczy się też nasz indywidualny stan zdrowia i istnienie ewentualnych przeciwwskazań.

Dlatego przed wybraniem się do sauny warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z niej.

Sauna po treningu wydaje się dobrym sposobem na relaks i szybkie odzyskanie sił – wysoka temperatura rozluźnia ciało, łagodzi bóle mięśni i stawów. Błędem jest jednak wchodzenie do rozgrzanego pomieszczenia od razu po treningu. Aby odnieść korzyści z sauny, trzeba wiedzieć, kiedy korzystanie z niej jest bezpieczne i jak to robić, aby nie obciążyć zmęczonego organizmu?

Trening siłowy jest mniej męczący niż aerobowy, ale czujemy po nim większe napięcie mięśni. Może się więc wydawać, że sauna będzie dobrym sposobem na rozluźnienie spiętego ciała. Wbrew pozorom, to również jest błędne myślenie.

Podczas ćwiczeń siłowych mięśnie zapamiętują określone bodźce, dzięki czemu w późniejszym czasie są w stanie efektywniej pracować i szybciej przyzwyczajają się do większych obciążeń. Jest to zjawisko tzw. pamięci mięśniowej. Kolejnym ważnym procesem, który zachodzi tuż po treningu jest tzw. pompa mięśniowa (wtedy najlepiej zrobić sobie selfie ;)) – stan napięcia mięśni, w którym są one lepiej ukrwione i zaopatrzone w tlen, co sprzyja budowie masy mięśniowej. Udanie się do sauny zaraz po skończonym wysiłku znosi oba te zjawiska i tym samym osłabia efekty treningu.

Należy też pamiętać, że ćwiczenia siłowe, choć mniej wyczerpujące, także powodują podwyższenie temperatury ciała i utratę wody, więc korzystanie z sauny po ich zakończeniu jest tak samo szkodliwe jak w przypadku ćwiczeń aerobowych.

W saunie panuje bardzo wysoka temperatura i wilgotność – w takich warunkach ciało poci się, traci wodę i elektrolity, serce pracuje z szybkością dochodzącą do 140-160 uderzeń na minutę, a oddech spłyca się i przyspiesza. Wszystko to sprawia, że organizm się męczy (tak jakbyś robił(a) dodatkowy trening). Dlatego wejście do sauny po wyczerpującym treningu, zwłaszcza aerobowym, zamiast dawać odpoczynek jeszcze bardziej Cię osłabia. Po ćwiczeniach serce musi się uspokoić, a ciało odzyskać normalną temperaturę. Taki stan jest nie tylko szkodliwy, ale i niebezpieczny dla zdrowia – grozi przegrzaniem organizmu, omdleniem, a w skrajnych przypadkach nawet zawałem.

Więc co robić po treningu?

Zamiast dogrzewać się w saunie, po treningu powinniśmy zastosować ćwiczenia schładzające (cool-down) oraz uzupełnić utracone płyny (u nas w klubie możesz dolewać sobie wodę za darmo). W ten sposób Twój organizm odzyska równowagę, uspokoi się i odpocznie.

No to może sauna przed treningiem?

Z sauny nie należy korzystać również przed treningiem. Przebywanie w gorącym pomieszczeniu odwadnia i osłabia organizm, przez co nie będziesz mieć energii do ćwiczeń. Poza tym sauna nadmiernie rozluźnia mięśnie i obniża ich napięcie nerwowe, są więc mniej odporne na obciążenia i słabiej reagują na bodźce.

Po treningu nie, przed treningiem nie… no to kiedy mogę? Już tłumaczymy…

Sauna po treningu – jak z niej korzystać bezpiecznie?

Opisane wyżej przeciwwskazania dotyczą tylko czasu od kilku minut do kilkunastu godzin po treningu. Tyle potrzeba, aby organizm wrócił do siebie po wysiłku. Po upływie tego czasu korzystanie z sauny jest całkowicie bezpieczne – oczywiście pod warunkiem, że nie wykazujemy dodatkowych przeciwwskazań zdrowotnych.

Jakich zasad należy przestrzegać korzystając z sauny?

Podsumowując, żeby korzystanie z sauny wywarło pozytywny wpływ na Twój zmęczony treningami organizm, należy przestrzegać następujących zasad:Nie masz zdrowotnych przeciwwskazań (astma, ostre stany reumatyczne, wrzody, infekcje, gorączka, ciąża, epilepsja, zaburzenia krzepnięcia krwi itd. – skonsultuj wszystko z lekarzem przed skorzystaniem z sauny). Nie wchodź do sauny od razu po skończonych ćwiczeniach – należy odczekać co najmniej kilkanaście godzin, a najlepiej korzystać z sauny w dniach wolnych od treningów.

Na 2-3 godziny przed wejściem do sauny pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Po wyjściu także uzupełnij płyny. Podczas jednego cyklu nie przebywaj w saunie dłużej niż 15 minut. Z sauny korzystaj nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Jeżeli dostosujesz się do powyższych warunków i zaleceń, możesz zauważyć pozytywne skutki korzystania z sauny.

Sauna – korzyści dla zdrowia

Chodzenie do sauny w dni wolne od treningów pozytywnie wpływa na organizm i zwiększa efekty ćwiczeń. Do pozytywnych efektów korzystania z sauny należą:

  • Przyspiesza krążenie, dzięki czemu mięśnie są lepiej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze.
  • Przyspiesza ich regenerację i wzrost.
  • Może pomagać w leczeniu trądzika.
  • Łagodzi bóle mięśni i stawów.
  • Sprzyja rekonwalescencji po urazach i nadwyrężeniach.
  • Zwiększa objętość krwi przez co pozytywnie wpływa na wydolność.
  • Odpręża i rozluźnia ciało.

To co? Widzimy się w naszej saunie?